جویا گزارش می‌دهد؛ هدف از تأسیس شرکت دانش‌بنیان توسعه روغن سلامت پارس عملیاتی کردن سیاست‌های کلی اقت

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

اقتصاد دانش بنیان

به گزارش پایگاه خبری جویا از میمه، شرکت دانش‌بنیان «توسعه روغن سلامت پارس» تولیدکننده روغن‌های خوراکی و دارویی سلامت‌محور با ارزش‌افزوده بالا و رویکرد صادرات که دارای برند تجاری GreenOil هست.

این شرکت به‌تازگی در راستای امنیت غذایی و بحران‌های حاصل از ورود نهاده‌های شیمیایی به بخش کشاورزی که باعث به خطر انداختن سلامت تولید و کیفیت تولید و در نهایت سلامت مصرف‌کنندگان شده و همچنین در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری در حوزه اقتصاد مقاومتی و ایجاد اشتغال در شهرستان شاهین‌شهر و میمه در نزدیکی روستای حسن رباط تأسیس‌شده است.

شرکت دانش‌بنیان «توسعه روغن سلامت پارس» اهم فعالیت‌های خود را در زمینه عرضه به‌عنوان منبع شناسایی، معرف و صحه گذار محصولات سالم و ارگانیک در سطح فروشگاه‌های بزرگ و همچنین نقش آن به‌عنوان مشاور و راهنما در امور تولید بنا به ظرفیت‌های بزرگ فروشگاه‌های کشور برقرار آغاز کرده است تا بتواند گامی کوچک در سلامت و امنیت روانی جامعه بردارد.

محصولات این شرکت بدون اعمال حرارت، تیمار و تصفیه شیمیایی بر مبنای روشی نوین سلامت‌محور به دست می‌آیند. محصولات، شامل هیچ‌گونه مواد افزودنی نمی‌باشد، رادیکال آزاد تولید نمی‌کنند، کاملا طبیعی است و طیف گسترده‌ای از مواد پرارزش و آنتی‌اکسیدان‌ها را در بردارد.

پژمان چرم‌دوز مدیر تولید این شرکت دانش‌بنیان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بخش میمه هدف از راه‌اندازی این شرکت دانش‌بنیان را قدمی کوچک ولی محکم در راستای اصلاح الگوی غذایی، سبک زندگی و تولید روغن‌های نسل جدید و چندمنظوره (سلامت‌محور) عنوان می‌کند.

وی می‌افزاید: رویکرد صنعت برای تأمین روغن نباتی و روش استخراج آن به علل پیشرفت‌های صنعتی ۵۰ ساله اخیر و برای تولید انبوه نیاز به ماشین‌آلات و نوآوری‌های جدید را ایجاب می‌نمود لیکن این پیشرفت‌های صنعتی که مشهور به روش گرم می‌باشند اثرات بسیار مخربی بر سلامت انسان‌ها می‌گذارد.

مدیر تولید شرکت دانش‌بنیان توسعه روغن سلامت پارس در ادامه اظهار کرد: طبق آمارهای موجود سرطان‌های سینه و کبد و دیگر عوارض برخاسته از روش مذکور را به بهینه‌سازی و تولید طبیعی با هزینه‌های کمتر در بخش انرژی و روش عدم استفاده از مواد شیمیایی در فرایند استحصال و فراوری گرایش داده است.

وی با بیان اینکه موضوع اصلی طرح روغن‌کشی سالم و بدون استفاده از مواد شیمیایی در فرایند و همچنین نگهداری به دور از تماس با اکسیژن و در مخازن نیتروژن می باشد، تأکید کرد: این طرح دانش‌بنیان عدم آلودگی محیط‌زیست را نسبت به روش‌های متداول به همراه دارد چراکه تولید غذای سالم و ترویج سبک زندگی سالم مهم‌ترین هدف این شرکت هست.

چرم‌دوز در پاسخ به این سؤال که چند سال مرحله تحقیقات در مورد شرکت دانش‌بنیان توسعه روغن سلامت پارس به طول انجامید، تصریح کرد: مرحله تحقیقات بیش از یک سال است که آغازشده و به‌منظور رسیدن به چشم‌انداز ۵ ساله شرکت با همکاری برخی از دانشجویان دانشگاه صنعتی مالک اشتر شاهین‌شهر همچنان ادامه دارد.

وی با اشاره به میزان هزینه انجام‌شده از مرحله تحقیق تاکنون (به‌صورت تفکیک‌شده) را گفت: بالغ‌بر ۶۰۰ میلیون تومان سرمایه‌گذاری ثابت انجام‌شده است و شرکت به‌منظور تأمین سرمایه در گردش درصدد جذب سرمایه از منابع مختلف نیز می‌باشد.

مدیر تولید شرکت دانش‌بنیان توسعه روغن سلامت پارس تصریح کرد: ۱۵۰ میلیون تومان از محل اعتبارات تجاری‌سازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تسهیلات دریافت کرده‌ایم، یعنی ۲۵% سرمایه‌گذاری با کمک معاونت علمی انجام‌شده است و ۷۵% سرمایه از جانب سهامداران صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه ۳۰ نوع روغن گیاهی توسط شرکت دانش‌بنیان توسعه روغن سلامت پارس تولید و روانه بازار خواهد شد، بیان داشت:

مهم‌ترین این تولیدات عبارت‌اند

روغن گل‌رنگ روغن خشخاش روغن کنجد
روغن کلزا روغن کدو روغن سیاه‌دانه
روغن سویا روغن هسته آلبالو روغن شاهدانه
روغن آفتابگردان روغن هسته فندق روغن بادام شیرین
روغن کتان روغن تخم خیار روغن بادام تلخ
روغن بادام‌زمینی روغن بذر خارمریم روغن نارگیل

چرم‌دوز با بیان اینکه شش نوع روغن دانه‌های آن از خارج کشور تأمین می‌شود، ادامه داد:

به‌طورکلی بیش از ۹۵ درصد روغن کشور وارداتی هست و در کشور عملیات بی‌بو سازی بی‌رنگ سازی و خنثی‌سازی و درنهایت بسته‌بندی محصول انجام می‌پذیرد. این در حالی است که در خاک حاصلخیز کشور ما ایران تمامی دانه‌های روغنی قابل‌کشت می‌باشند.

وی حداکثر ظرفیت تولید این کارخانه را ۲۰ تن در ماه عنوان کرد که هم‌اکنون با ظرفیت یک‌تن در ماه مشغول فعالیت است، یادآور شد: پیش‌بینی می‌شود میزان تولید در پایان سال پنجم که به آن اشاره شد به ۵۰۰ تن در سال برسد.

مدیر تولید شرکت دانش‌بنیان توسعه روغن سلامت پارس متذکر شد: تمامی ماشین‌آلات، تجهیزات و آزمایشگاه‌های این شرکت، ساخت داخل می‌باشد؛ و مهم‌ترین دستگاه استحصال مشابه خارجی قیمت کمتر و راندمان بالاتری دارند.

وی اظهار کرد: در حال حاضر ۶ نفر به‌طور مستقیم و بالغ‌بر ۱۰ نفر به‌طور غیرمستقیم بخصوص در بخش بازرگانی مشغول فعالیت می‌باشند. این تعداد با ظرفیت کنونی مشغول به فعالیت هست؛ که با توجه به برنامه چشم‌انداز پنج‌ساله شرکت رو افزایش خواهد بود.

چرم‌دوز با بیان هدف از تأسیس این شرکت در روستای حسن رباط بخش میمه استان اصفهان، تصریح کرد: این شرکت باهدف به‌کارگیری نوآورانه منابع و امکانات روستا در راستای کارآفرینی و توسعه کسب‌وکار با رویکردی دانشی پس از ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) که در ادامه و تکمیل سیاست‌های گذشته، خصوصاً سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی در راستای راهبرد حرکت صحیح اقتصاد کشور در قالب شرکت‌های دانش‌بنیان به‌عنوان یکی از مؤثرترین مؤلفه‌های اقتصاد مقاومتی، اقدام به راه‌اندازی واحد تولیدی صنعتی، استحصال روغن‌‌های خوراکی سلامت‌محور از دانه‌های روغنی در این روستا نموده است.

————-

گزارش از: نورالله جویا

————-

انتهای پیام/

...
نویسنده : بازدید : 7 تاريخ : دوشنبه 10 آبان 1395 ساعت: 3:43